Jestem na Facebooku

Bieganie jest tanie?Dzisiejsze zapisy na drugą edycję biegu ON THE RUN skłoniły mnie do refleksji nad faktem opłat za udział w biegach. Nie wiem czemu akurat przy okazji tego biegu mnie naszła taka myśl, bo szczerze mówiąc opłata 25 zł za nocne bieganie po Łazienkach jest jeszcze do przełknięcia. Zwłaszcza, że pieniądze są przekazywane na cel charytatywny. Może sprawiło to tempo zapisów? W ciągu niespełna 45 minut zamknięto zapisy z powodu wyczerpania się limitu 400 miejsc. 
Przyznam, że podczas mojej 9-cio miesięcznej przygody z bieganiem nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją. Wychodzisz do sklepu po bułki, wracasz po 40 minutach i już nie masz szans zapisać się na bieg! To jakiś kosmos. Zapisy ruszyły w samo południe, i tak jak w westernie pod tym samym tytułem, w ciągu niespełna godziny toczyły się pojedynki, kto szybciej się zarejestruje i kto szybciej opłaci startowe. 
Gdy zaczynałem interesować się bieganiem, czytałem wszędzie, że jest to najprostsza oraz najtańsza forma aktywności fizycznej. Że nie potrzebujesz żadnego sprzętu, że możesz biegać gdzie chcesz i ile chcesz. A precyzyjniej, ile dasz radę. W tych wszystkich poradnikach pojawiały się co prawda kwestie pieniędzy, ale podnoszone przy okazji porad dotyczących zakupu pierwszych butów do biegania. O płatnościach za biegi nie było ani słowa. Oczywiście nie jestem naiwny, dobrze wiem że bieganie to również świetny interes. Biznes rośnie wraz z rosnącą modą na bieganie, tak więc opłaty za udział w imprezie biegowej traktowałem od początku jako coś oczywistego. Mimo to, usiadłem dziś na chwilę i postarałem się obliczyć, ile mnie ta najtańsza forma aktywności fizycznej do tej pory kosztowała?
Sprzęt:
Tutaj na szczęście wydatków nie było dużo, tylko dzięki temu, że moi dwaj bracia biegali już od dawna i to im w dużej mierze zawdzięczam oszczędności na tym polu. Gdy zaczynałem truchtać, robiłem to w starych sportowych butach, potem na urodziny dostałem w prezencie swoje pierwsze profesjonalne Asicsy. Od braci otrzymałem również pierwsze techniczne koszulki. Jedynym moim kosztem był zakup plecaka sportowego na sprzęt - 50 zł oraz spodnie do biegania na zimę z Lidla - 40 zł
Opłaty startowe:
W ciągu 9-ciu miesięcy zaliczyłem 14 oficjalnych biegów. Dwa z nich były biegami bezpłatnymi, za resztę trzeba było zapłacić:
 • Bieg Morskie Oko - 60 zł
 • Bieg Powstania Warszawskiego - 50 zł
 • Wielka Ursynowska - 20 zł
 • Bieg Wisły - bezpłatny
 • Skaryszewska 9 - 50 zł
 • Bieg na Piątkę - 40 zł
 • Kielecka Dycha - 30 zł
 • Odważ się być zdrowym na Narodowym - bezpłatny
 • Praska Dycha - 50 zł
 • II Noc STO-nogi - 25 zł
 • Bieg Niepodległości - 50 zł
 • Bieg Noworoczny - 45 zł
 • 9 Bieg Policz się z cukrzycą - 20 zł
 • ON THE RUN - 50 zł (2 edycje po 25 zł)  
 •  
   
zwrot "najcenniejsze medale" nabiera faktycznego znaczenia

W sumie za pakiety startowe 12 biegów zapłaciłem 490 zł. W ciągu niespełna roku, bo przecież pierwszy start zaliczyłem dopiero 12 lipca. Znam takich, którzy tych biegów w sezonie nazbierali wielokrotnie więcej.... Zauważcie również, że moje starty są stosunkowo tanie, gdyż nie brałem udziału w tych najdroższych, czyli półmaratonie i maratonie, gdzie ceny wahają się od 100 do 150 zł. Pominąłem też koszt dojazdu na zawody. 

Podsumowując. Koszt najtańszej formy aktywności fizycznej w moim przypadku wyniósł 580 zł w ciągu 9-ciu miesięcy. Gdybym musiał doliczyć do tej sumy zakup butów do biegania, zegarek z GPS-em i inne tego typu gadżety - bajery, suma wzrosłaby do 2-3 tysięcy złotych. Zachowując jednak minimum, uważam że 580 zł i tak nie jest małą sumą. Usłyszałem ostatnio, że bieganie może i jest tanie, lecz biegi już niekoniecznie... 

No ale jak to... biegać i nie startować w zawodach? A Wy podliczaliście Wasze koszty biegania?  Jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat, bieganie jest czy nie jest tanie? Bieganie jest tanie? Bieganie jest tanie? Reviewed by Grzegorz Dulnik on 2/02/2015 Rating: 5

1 komentarz:

 1. 14 biegów w 9 miesięcy to bardzo dużo! A koszty? Raczej średnie stany niskie

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za komentarz! :)

Obsługiwane przez usługę Blogger.